Blog - Kryzys laktacyjny Multi-Mam dla karmiącej mamy – Expert care for you  and your baby

Під час грудного вигодовування багато жінок стикаються з необхідністю зціджувати молоко — через проблеми з прикладанням, бажання вийти на роботу, через стан здоров'я та багато інших причин. Дуже важливо правильно зціджуватися, щоб зберегти й збільшити кількість молока для годування немовляти. У цій статті ми розглянемо, що потрібно для хорошої лактації, які методи стимуляції найефективніші, і як уникнути типових помилок у цій справі.

Фактори, від яких залежить правильна лактація

Природою закладено, що кількість молока в грудях має відповідати апетиту дитини. Якщо з якихось причин природне годування немовляти обмежене, але переходити на суміші ви не плануєте, важливо підтримати й зберегти лактацію. Розберемося, що впливає на утворення молока, виділивши кілька чинників:

  1. Регулярне спорожнення грудей — смоктання грудей є своєрідним сигналом для організму: що частіше з них "забирають" молоко, то більше його виробляється, щоб задовольнити "попит".
  2. Самопочуття жінки — стрес, втома, недостатній відпочинок можуть негативно вплинути на лактацію. Крім того, за вироблення і відтік молока відповідають два гормони — пролактин і окситоцин. За їхнього дисбалансу виробництво молока також порушується, тому матусі важливо вести правильний спосіб життя, щоб гормональна система працювала правильно.
  3. Харчування — повноцінний здоровий раціон і дотримання питного режиму сприяють утворенню молока в достатній кількості.

Як довго налагоджується лактація після пологів

Вироблення молока після пологів налагоджується поступово. У перші 3-4 дні в грудях утворюється молозиво — густа рідина жовтуватого кольору. Вона насичена поживними речовинами, дуже важливими для імунітету дитини. Молозива зазвичай небагато, але малюкові цього достатньо. На 5-7 день груди стають важчими й наповненими — починає прибувати перехідне молоко. Коли налагоджується лактація повністю? Приблизно за два тижні виробництво молока стає більш стабільним. Якщо дитина добре смокче груди, а годування регулярне, лактація налагоджується в повному обсязі протягом місяця. Організм сам регулюватиме кількість молока відповідно до потреб малюка.

Як стимулювати лактацію після пологів

У більшості випадків із грудним вигодовуванням проблем не виникає, але деякі молоді матусі все ж стикаються з нестачею молока. Насамперед потрібно переконатися, чи правильно немовля захоплює груди. Якщо воно її бере неправильно і через це випиває не повністю, об'єм молока збільшуватися не буде. Якщо із цим все гаразд, пропонуємо обговорити, як розігнати лактацію. Існують різні способи:

  • регулярне прикладання немовляти до грудей;
  • зціджування вручну або молоковідсмоктувачем;
  • масаж молочних залоз для лактації;
  • рясне пиття (не менше 2-2,5 л рідини на добу);
  • прийняття теплого душу або компреси на груди.

Варто обговорити ситуацію, коли в жінок через різні причини (наприклад, через гострий стрес) зникає молоко і вони переводять малюків на суміш. Через деякий час бажання відновити грудне вигодовування повертається і назріває питання, як відновити лактацію після перерви. Рекомендуємо частіше прикладати дитину до грудей або користуватися молоковідсмоктувачем. За можливості бажано забезпечити контакт матері та дитини шкіра до шкіри. Навіть якщо молока немає, смоктальні рухи й дотики будуть своєрідним сигналом для організму. Залежно від тривалості перерви, процес релактації може займати від кількох днів до кількох тижнів.

Як налагодити лактацію якщо багато молока? Можна частково зціджуватися для полегшення, але головне – не спорожняти груди повністю, щоб навпаки не спровокувати надмірне вироблення.

Як розігнати лактацію зціджуванням

Підтримати лактацію і збільшити кількість молока можна зціджуванням. Матусі обирають підхожий спосіб на свій розсуд — вручну або молоковідсмоктувачем. Перший варіант відносять до більш трудомістких, адже всі маніпуляції необхідно виконувати руками відповідно до певної техніки. Другий — набагато зручніший, адже зціджування молока для збільшення лактації проводять спеціальним апаратом механічного або електронного типу. Якщо вибирати між цими приладами, переваги електронних очевидні, адже вони швидше і дбайливіше відкачують молоко. Хорошим рішенням стане ArhiMED Gentle S3. Його трифазний режим роботи й регульовані рівні всмоктування імітують смоктальні рухи дитини, перетворюючи зціджування на комфортний і швидкий процес. Додаткова фаза масажування дбайливо підготує груди й збільшить відтік молока.

Незалежно від того, який тип зціджування обере молода матуся, важливо дотримуватися певних правил:

  1. Відкачувати молоко потрібно часто, бажано в один і той самий час: кожні 2-3 години вдень і 3-4 години — вночі.
  2. Не можна припиняти процес одразу після того, як молоко перестане виділятися. Продовжуйте процедуру ще 1-2 хвилини, щоб стимулювати додатковий приплив молока.
  3. Відкачувати потрібно по черзі кожну грудь. Існує спеціальна схема зціджування для збільшення лактації: 10 хвилин — відкачування лівої залози, 10 хвилин — правої, 5 хвилин — відпочинок. Таких циклів потрібно зробити три.

Налагодження лактації буде малоефективним, якщо не дотримуватися регулярності або зціджуватись тільки після годування. Щоб молоко прибувало краще, важливо не лінуватися й не ігнорувати зціджування в нічний час, адже в цей період активно виробляються гормони, що відповідають за кількість молока (зокрема, пролактин). Не можна сильно здавлювати груди й продовжувати відкачування за больових відчуттів. Щоб уникнути цих помилок, потрібно дотримуватися правильної техніки під час ручного зціджування, а в разі молоковідсмоктувача — стежити, щоб воронка добре прилягала до грудей. Накладка має бути м'якою й адаптуватися до будови соска, тоді дискомфортні відчуття виключені. У згаданій нами моделі молоковідсмоктувача ArhiMED Gentle S3 використовується гнучка анатомічна лійка з покриттям Soft touch, тому жінці забезпечено повний комфорт під час зціджування. Апарат буде корисний і надалі, коли налагодиться лактація. Він компактний, працює від акумулятора і продається в комплекті з соскою, тож буде надійним супутником, куди б матір-годувальниця не вирушила.

Масаж грудей для підвищення лактації: ефективні техніки

Жінкам, у яких виробляється занадто мало молока для грудного вигодовування, рекомендовано перед годуванням або зціджуванням робити легкий масаж грудей для лактації. Це покращує кровообіг, розігріває тканини й сприяє кращому відтоку молока (аналогічний ефект мають теплі компреси на груди перед зціджуванням). Жінка може зробити лактаційний масаж самостійно. Рухи мають бути такими:

  • легкі ковзкі погладжування від основи грудей до соска;
  • масажування круговими рухами за годинниковою стрілкою для рівномірного спорожнення;
  • ніжне розминання ребрами долонь (допомагає усунути застої молока);
  • постукування кінчиками пальців.

Масаж грудей для кращої лактації має тривати близько 5 хвилин. Матусі в цей час краще делегувати свої турботи близьким людям і максимально розслабитися.

Як підвищити лактацію грудного молока, дотримуючись повноцінного харчування і питного режиму

У перші тижні життя дитини регулярне харчування матусь часто відходить на другий план. Постарайтеся не пропускати приймання їжі, вживайте висококалорійну, але легкозасвоювану їжу. Додайте в раціон більше білка і корисних жирів (рибу, горіхи, молочні продукти). Не забувайте про потрібну кількість рідини, включно з водою і трав'яними чаями. Корисно використовувати натуральні лактогонні настої на основі кропу, фенхелю, кмину.

Емоційний комфорт для збільшення лактації — що робити матусям

Стрес, стан тривожності, зайві переживання про те, як налаштувати лактацію, негативно позначаються на виробленні молока. Матусі важливо знайти спосіб розслабитися, попри постійний догляд за малюком. Для релаксації ефективні дихальні практики та йога, не варто забувати про достатній відпочинок і здоровий сон.

Кожна жінка може поставати перед труднощами під час грудного вигодовування, але завдяки невеликим зусиллям і ефективним методам лактацію можна зберегти в достатньому обсязі. Прислухайтеся до особливостей свого організму і не бійтеся пробувати різні методи. Обов'язково вивчіть питання, як правильно зціджуватись для збільшення лактації – почитайте літературу, перегляньте відео або зверніться до фахівця з грудного вигодовування. Пам'ятайте про важливість правильної підготовки до процесу, а також душевного спокою, збалансованого харчування і пиття.

(Дивитися всі молоковідсмоктувачі в нашому магазині.)