Коли малюк з’являється на світ, його організм адаптується до нового середовища. Температурні скачки в цей період неминучі. Спочатку показник в 37 – 38 градусів Цельсія вважається нормою. Далі він поступово знижується. Але маленький організм дуже чутливий до зовнішніх факторів, тому температура дітей першого року життя нестійка і залежить від:
- Часу доби;
- Області вимірювання;
- Перегріву або переохолодження;
- Сильного плачу;
- Відповіді на щеплення;
- Прорізування зубів.
Все це може стати причиною зміни температури грудничка. У більшості випадків це природний процес, який не потребує втручання. Небезпека становить висока температура внаслідок хвороби, або показник нижче 35 градусів, що може вказувати на деякі хронічні процеси. У будь-якому випадку в кожній родині, де з’явилася нова життя, повинен бути надійний термометр для відстеження динаміки температури малюка.
Нормальна температура тіла у немовляти до року
Нормальний діапазон температури у немовляти коливається від 36,3 до 37,5 градуса Цельсія. Система терморегуляції ще не сформована, і температурні скачки проявляються протягом дня. Температура – дуже важливий показник. Якщо для дорослих 36,6 – золотий стандарт, то у немовлят проявляються індивідуальні значення. Кожен батько повинен знати цей показник для своєї дитини. Адже саме від нього ви будете відштовхуватися, якщо виникнуть підозри, що малюк захворів.
Отже, температура грудничка залежить від двох основних чинників: спосіб вимірювання (область, де роблять виміри) і час доби.
Для різних областей тіла характерні наступні діапазони:
- Пахвова западина – 36 – 37 градусів;
- Порожнина рота – 36,6 – 37,2 °;
- Пряма кишка – 36,9 – 37,4 °;
- Вушний канал – 36 – 37 °.
Залежність температури від часу доби проявляється так:
- 4-6 годин ранку – 35,8 – 36,6 °;
- 17-20 годин вечора – 36,8 – 37,5 °.
Ці показники можуть відрізнятися у дітей в перший місяць життя, поки йде пік адаптації до нових умов. Яка температура повинна бути у 2 місячної дитини, визначає кожен батько в індивідуальному порядку. У цьому віці вже можна чітко відслідковувати динаміку зміни і індивідуальну температуру тіла малюка.
Як часто необхідно вимірювати температуру
З тим, яка температура тіла повинна бути у новонародженого, ми розібралися. Але як встановити точні значення для своєї дитини? Адже якщо його температура 36,4, а при запаленні підніметься до 37,5, ви пропустіть цей момент, так як обидва показники входять в межі норми. Щоб уникнути проколу, вимірювати температуру дитині потрібно часто. Щоб визначити точний показник, починаючи з другого місяця життя, вимірюйте температуру щогодини. Витратьте на це 3 дні – такої статистики більш, ніж достатньо. Заведіть журнал температури або скористайтеся функцією пам’яті сучасних градусників.
Починаючи з 8 ранку і до 16 години вечора, записуйте показники щогодини. Вже після 4 виміру Ви побачите норму вашої дитини. Ідеальні умови – дитина не голодний і в міру активний, його нічого не турбує. Педіатри виділяють 3 основні чинники, які впливають на температурні показники:
- Перегрів (спекотна одяг, тугі пелюшки, перебування на сонці, висока температура в приміщенні – вище 24 градусів);
- Порушений режим годування;
- Підвищена активність або сильний плач.
Це непрямі причини, вони проходять самі по собі.
Підвищена температура може бути наслідком закрепів, прорізування зубів або імунною реакцією на введення вакцини. Якщо показник досягає 38,5 градуса вона вважається нормальною для подібних ситуацій, збивати її не потрібно. Але будьте напоготові! Перевіряйте кожні півтора, дві години, щоб не пропустити критичних значень. Приховані інфекції та запальні процеси можуть викликати незначне підвищення температури, вимагають втручання лікарів і додаткових обстежень дитини.
Після визначення індивідуальної температури малюка, вимірювати її бажано один раз в день для власного заспокоєння. Якщо немовля нічого не турбує, він не “млявий”, регулярно їсть, вимагає заміни памперса, то вважається здоровим.
Методи вимірювання температури грудничка
Показники температури можна знімати:
- На шиї;
- зап’ясті;
- На лобі;
- Під пахвою;
- В роті;
- Ректально.
Температуру в пахвовій западині, орально і в прямій кишці, вимірюють ртутними або електронними градусником.
Якщо ви міряєте температуру ректально, змастіть наконечник кремом. Покладіть дитину на бік або на спину, ніжки підійміть. При вимірі дитина повинна бути максимально нерухомий. Введіть наконечник не більше ніж на 2 см в пряму кишку, тримайте 5 хвилин. Виймати градусник потрібно дуже акуратно і повільно. Якщо ви використовуєте електронний прилад, виймайте його після того, як пролунав сигнал.
При оральному вимірі аптеки пропонують використовувати ртутні градусники, що досить небезпечно. Або різновид електронного – термометр соску. Для даного методу – це найбільш зручний варіант. Єдине і важлива умова при використанні будь-якого градусника – дитина дихає тільки носом. Повітря, що потрапив через рот, впливає на показники.
Дуже популярний метод вимірювання – аксилярний. Більш відомий, як «під пахвою». Як поставити електронний або ртутний градусник під пахву малюкові і утримувати його там 5 хвилин? Часто цю процедуру проводять уві сні. Що теж – не варіант, адже уві сні температура може бути нижче. Для визначення індивідуального показника це не підійде: дитина повинна проспати весь день. Щоб не доставляти дитині дискомфорт при вимірах, можна його відвернути – показати мультик або іграшку, в цей час тримати на руках і притискати ручку до тіла разом з градусником. Запитайте поради у бабусь – вони вимірювали температуру нам тільки таким методом.
Температуру в вушній раковині, на лобі, шиї або зап’ясті можна вимірювати ІК-градусником. Цей метод найлегший і безпечний з усіх – досить піднести термометр до точки вимірювання і натиснути кнопку.
Кожен з наведених способів вважається достовірним. Ви можете вибрати будь-який. Скористайтеся також підказкою про те, який термометр краще для немовляти (читати статтю).
Визначившись з тим, яка нормальна температура повинна бути у немовляти, залишається вибрати прилад для її вимірювання. Він повинен бути зручним, безпечним, точним і швидким. Цим вимогам відповідають сучасні безконтактні, інфрачервоні термометри. Вимірювати температуру немовляті краще тоді, коли він знаходиться в спокійному стані. Якщо його щось турбує, при замірах не тримайте дитину силою. Не намагайтеся поставити градусник під пахву, якщо він норовить його позбутися. Ці дії тільки порушать нервову систему, викличуть бурю емоцій, спровокують недостовірні показники.
(Дивитись всі Безконтактні термометри в нашому магазині)