Чи знаєте ви, що мікроклімат вдома дуже важливий для здоров’я? У побутових питаннях люди часто дивляться на гарний ремонт, чисту квартиру. Температура повітря в кімнаті також потрапляє в зону уваги, але ось вологість фактично втрапляє в ігнор. Виходить, що ті фактори, які ми не бачимо і не відчуваємо, не мають значення? Але це ж далеко не так.

Організм реагує на засушливий мікроклімат зниженням імунітету, частими застудами та головними болями. Особливо це стосується маленьких дітей. Якщо у дитини постійно закладений ніс, регулярно з’являється нежить – зверніть увагу на вологість в приміщенні. Можна без кінця лікувати застуди медикаментами, коли причина криється зовсім в іншому. На допомогу приходить зволожувач повітря: що це таке, як працює і навіщо потрібен, пояснюють експерти.


Яка вологість повинна бути в приміщенні?

На це питання відповідає лікар з 10-річним стажем, працівник СЕС Мирончук Андрій В’ячеславович:

“Людина складається з води більш ніж на 50%. Всі знають, що для підтримки балансу необхідно пити рідину щодня. Це внутрішнє джерело вологи. А що до зовнішнього? Ми дихаємо, захоплюючи мікрочастинки вологи з повітря. Повітря завжди насичене водою – тою чи іншою мірою. Ось це насичення і називають вологістю.

В ідеальних умовах вологість коливається в межах 40-60%. До цього показника повинні прагнути всі приміщення. Якщо рівень вологості падає, дихати стає важко. Переходить за позначку 70% – розмножуються бактерії та цвіль. Це впливає на організм, навіть якщо відразу процес непомітний.

У сучасних будинках вологість зазвичай знижена, доводиться вживати додаткових заходів для створення комфортної атмосфери:

  • бризкати з пульверизатора;
  • завішувати батареї мокрими ганчірками;
  • провітрювати кімнату понад 10 разів на добу в холодну пору року;
  • застосовувати зволожувачі.

Що робить зволожувач повітря? Назва говорить сама за себе. Цей прилад покликаний насичувати сухе повітря частинками води.


Застуда і зволоження: чи є зв’язок?

Зв’язок між рівнем імунітету і мікрокліматом вдома встановлена давно. При зниженні вологості, організм втрачає запаси води. Перша ознака – пересушення слизових оболонок носогорла. Якщо регулярно дихати пересушеним повітрям, слизова подразнюється, пересихає і знижається захист від вірусів і бактерій.

Розповідає імунолог Петриненко Олена Сергіївна, лікар 1 категорії, педіатр:

Першими удар беруть на себе діти. Поспостерігайте за дитиною, і ви зможете помітити ознаки того, що вологість в дитячій впала нижче 40%:

  • Малюк постійно тре очі. Це не завжди означає, що він хоче спати. Слизова ока також пересихає, починається свербіж.
  • У дитини часто закладений ніс. При застуді виділення з носа жовті або зелені. Але якщо це просто скоринки нейтрального відтінку, вони свідчать про сухе повітря.
  • Шкіра немовляти почала лущитися. Перше, що спадає на думку – дерматит або алергія. Може просто ніжній шкірі не вистачає вологи?

Постійна низька вологість стає причиною регулярних застуд. Здавалося б: пропили курс ліків, одужали. Через тиждень все повторюється. Перш ніж боротися із застудами, потрібно відрегулювати мікроклімат в приміщенні.


Що дає зволожувач повітря?

Зволожувач – сучасний прилад для створення необхідного рівня вологості в приміщенні. Його мета – зволожувати! Тому важливо не просто користуватися ним, а й вимірювати показники вологи. Інакше можна вийти за позначку 70%, що також шкідливо для організму.

Сучасні зволожувачі працюють за принципом випаровування і діляться на чотири групи:

  • Холодне випаровування. Традиційний прилад, в основу роботи поклав природне випаровування води. Складається він з резервуара для рідини та фільтрувального елемента (диск, картридж, паперовий фільтр). Вода заливається в резервуар, проходить етап очищення і виділяється в приміщення у вигляді пари. Сучасні моделі оснащені кулером для розсіювання пара. Деякі збирають дрібний пил, очищаючи повітря.
  • Гаряче випаровування. Працюють за принципом електрочайника. Після закипання води спрацьовує автоматика, і процес зупиняється. У приміщення викидаються частинки теплих випарів. Такі прилади комплектуються гігростатом і інгалятором. Перший відключає зволожувач, коли досягне встановленої вологості, другий використовують для інгаляцій теплими парами.
  • Зволоження ультразвуком. Що таке ультразвуковий зволожувач повітря? Це питання дуже актуальне зараз, тому що про ультразвук існує безліч легенд. Перше, що потрібно усвідомити, – цей прилад безпечний. За допомогою вібрацій вода розпадається на дрібні частинки та розпорошується через кулер. При цьому пар залишається холодним (близько 40 градусів).
  • Розпилення (атомайзери). Ці прилади розраховані на великі площі, використовуються для промислових приміщень.

Існують такі зволожувачі повітря, у які можна додати ефірні олії та насолоджуватися свіжими ароматами.

Читайте також, як правильно вибрати зволожувач повітря, на що звернути увагу і не помилитися з вибором.


Ароматерапія і зволоження

Про користь ароматерапії відомо давно. Виробники зволожувачів врахували цей момент і розробили прилади, які працюють в якості Аромодіффузори.

Що можна додавати в воду зволожувача повітря? Це ефірні олії. Змішуючись з водою, дрібні краплі олії потрапляють в повітря і розопорошують аромат.

Спеціаліст в галузі ароматерапії, лікар-терапевт, завідувач кафедри в науковому інституті Абраменко Ігор Юрійович говорить:

“Якщо ви хочете мати повноцінний результат ароматерапії в домашніх умовах, придбайте зволожувач зі спеціальним відсіком для масла. Сильніший ефект дають пристрої, в яких олія заливається прямо в резервуар з водою. Потрібно уважно читати інструкцію. Якщо в ній зазначено, що не можна користуватися ефірними оліями, а ви порушите правило, прилад просто зіпсується. Пошкодиться пластик або заб’ються фільтри у зволожувачі.”

Зволожувати повітря в житлових приміщеннях дуже важливо. Правильний мікроклімат – запорука здоров’я всієї родини. З цим завданням успішно справляються зволожувачі. Вони компактні, безпечні та є додатковою терапією в боротьбі з застудами.

Дійсно ми можемо переконатися в тому що, зволожувач повітря просто незамінний в кожній родині, особливо для тих, у кого є маленькі діти.

Для тих, хто вже знає, як правильно вибрати прилад, але ще не встиг переглянути каталог, ми полегшили завдання. Рейтинг кращий зволожувач повітря 2019 (читати статтю) зібрав всі топові моделі поточного року.