Ртутний градусник все ще популярна річ, яка живе в багатьох квартирах. Це дешевий і перевірений часом варіант визначення температури. Все б нічого, та тільки б’ється цей гаджет аж надто часто. Ще частіше – в самий невідповідний момент. Постійні причини, за якими розлітаються ртутні:

  1. По-перше, вони тендітні самі по собі. Скло, яке використовується для виготовлення, має бути тонким, щоб бачити шкалу. Це грає злий жарт з власниками термометра.
  2. Використання для дітей. Недарма багато країн давно відмовилися від ртутних градусників. Всидіти на місці 5 хвилин занадто болісно для маленької дитини. Він буде крутитися, вириватися і всякими способами позбавлятися від неприємної штуковини під пахвою. Додайте до цього капризи, пов’язані з жаром, і ртуть на підлозі забезпечена. Чи варто говорити про дітей до року, яким силою потрібно затискати руку при вимірах?
  3. Ще одна поширена причина – обнуління значень. Якщо електронний градусник збивається кнопкою, то ртутний потрібно неабияк потрусити в руці, помахати в сторони, ще раз гарненько струснути. Якщо при цих танцях ви не стукнули градусник про меблі, він не випав з рук, вважайте – пощастило. Чи пощастить наступного разу?

Отже, невдача … Ви розбили ртутний градусник: що робити, як прибрати і кого викликати? Пробуємо розібратися.


5 перших дій

Знайоме Вам поняття демеркуризацію? Якщо Ви все ще тримаєте в будинку ртутний градусник, то запам’ятайте його, може стати в нагоді. При розбитті термометра найважливіше, що необхідно зробити, – знешкодити ртуть. І тут існує два варіанти розвитку подій:

  • Викликати спеціальну службу по усуненню наслідків;
  • Провести демеркуризацію самостійно за допомогою 5 кроків.

Крок 1. Відкрити вікна

Ртуть – рідкий метал. У цьому стані він перебуває в рамках від -39 до +357 градусів Цельсія. Отруїтися ртуттю можна, якщо станеться тісний контакт з одягом або тілом, але більше небезпечні її пари. Вже при 18 – 19 градусах речовина починає поступово випаровуватися, отруюючи все навколо. Тому, знизити температуру в приміщенні потрібно відразу. Якщо є можливість, можна відключити опалення. Важливий момент! Відкривайте спочатку тільки одне вікно і не поспішайте включати кондиціонер. Протяги знизять температуру, але можуть розкидати кульки ртуті по всій кімнаті. Після збору основної маси, можна відкрити і інші вікна. Що робити, якщо розбився градусник всередині кімнати, а ртуть не знайшли? Тоді відкривайте вікна на максимум і терміново викликайте службу демеркуризації. У них є спеціальні прилади, що вимірюють концентрацію парів ртуті.


Крок 2. Вивести людей / тварин з приміщення

Виводити всіх потрібно одночасно. Дорослі здатні вийти самі. Якщо є маленька дитина, беріть в одну руку його, в іншу кота і виносьте. Не залишайте вихованця без нагляду в приміщенні, де тільки що розбили градусник, ця дія може бути фатальним. Якщо в будинку більше нікого немає, краще відвести дитину і тварина до сусідів на час, поки ви займаєтеся очищенням приміщення. По-перше, так безпечніше для них, по-друге – вони не будуть заважати і віднімати на себе цінне увагу.


Крок 3. Зібрати ртуть

Розбився градусник: як зібрати і як прибрати ртуть на сто відсотків? На жаль, це вдається не завжди. Якщо не вийшло зібрати ртуть, її можна знешкодити. Цим займаються спеціальні служби. Якщо ртутні кульки в поле зору, потрібно прибрати їх по максимуму. Процедуру виконуйте в одязі, яку не шкода викинути, а також в одноразовому захисту: рукавички, маска. Тут можна докладніше дізнатися про те, як зібрати ртуть (читати статтю).


Крок 4. Помістити ртуть в ємність з водою і закрити

Перед збором ртуті приготуйте банку зі звичайною водою. Туди скиньте весь метал і залишки градусника. Банку щільно закрийте кришкою і приберіть в віддалене місце. Гараж або балкон підійде. Утилізацією ртуті займаються спеціальні служби, яким потрібно її передати.


Крок 5. Обробка місця, де розбили, і провітрювання

Обробити місце, де розбився градусник, потрібно дезинфікуючим розчином. Його можна приготувати з підручних засобів. Рецепти прості, їх навіть кілька:

  • 5 л води плюс 10 крапель йоду;
  • 8 л води плюс 1 л «Білизни» або хлорованого кошти;
  • 2 л води плюс 60 г соди, а також 80 г тертого мила (краще господарського);
  • Вода плюс марганцівка до концентрованого малинового кольору.

Після того як приміщення буде вимито, вікна залишаються відкритими. Для надійності їх краще не закривати і не жити в кімнаті близько 2 тижнів. В цей час проводити вологе прибирання з дезинфікуючим засобом щодня.


Що робити і куди дзвонити, якщо розбився ртутний градусник на килим в квартирі в Києві?

Є два варіанти:

  • Платні служби демеркуризації. Розцінки плавають в межах 1000 – 1500 гривень.
  • Державні безкоштовні служби. Наприклад, 044-430-37-13 – Київська служба порятунку.

Ось так ртутний бюджетний градусник здатний завдати безліч неприємностей і вдарити по кишені. Адже в деяких випадках потрібно позбавлятися від меблів або плінтусів.


Інші запобіжні заходи

Якщо розбився градусник, ні в якому разі:

  • Чи не замітає ртуть, чи не збирайте її пилососом. Це рознесе метал і його випаровування по всій квартирі. Пилосос і віник підлягають негайній утилізації після подібної процедури, тому що стають небезпечними для здоров’я.
  • Чи не позбавляйтеся від ртуті самостійно. Тим більше, не викидайте у сміттєпровід або в стічні труби. В останніх вона може налипнути і поступово дасть про себе знати.
  • Не можна прати речі після збирання градусника. Їх краще викинути відразу. В іншому випадку доведеться змінити пралку.

Ознаки отруєння ртуттю

Отруєння ртуттю підступно тим, що може проявитися не відразу. Можливі наслідки через кілька днів, а то і через тиждень після контакту. На що потрібно звернути увагу:

  • При появі будь-якого симптому необхідно викликати швидку допомогу. Поки її немає, порятунок – рясне пиття (тільки вода) і прийом адсорбентів.

    Якщо під час поломки градусника в приміщенні знаходилися вагітні жінки і маленькі діти, краще показати їх лікарю. Пари ртуті навіть в незначній концентрації сильно б’ють по дитячим ниркам і по розвитку ембріона.

  • Присмак металу в роті;
  • Опік горла (почервоніння);
  • Нудота, блювота, сильний біль в животі;
  • Температура від 39 градусів;
  • Головний біль;
  • Кровоточать ясна;
  • Немає апетиту.

Розбився градусник на килимі або на ліжку – наскільки це небезпечно?

Як бачите, небезпечно. Ртутний термометр містить 2-5 г металу, які навіть при правильних діях не завжди йдуть повністю. Існує ймовірність, що маленький кульку закотився в складки матраца або килимовий ворс. Може його випаровування і не перевищать допустимі норми, але рано чи пізно він покаже себе, прилипне до одягу дитини або лап домашнього улюбленця.

Ртутний градусник звичний нам з дитячих років, але йому давно пора на пенсію. Сьогодні існує безліч альтернатив – менш небезпечних і більш зручних, наприклад, безконтактний термометр. Не знаєте на чому зупинити вибір? Почитайте які бувають термометри (читати статтю)!