Зволожувачі повітря вже увійшли в повсякденне життя на рівні зі звичайними побутовими приладами. Сьогодні це пристосування таке ж популярне, як фен, тостер, мікрохвильова піч або йогуртниця. Не дивлячись на те, що експерти часто говорять про користь вологого повітря для здоров’я, багато хто боїться купувати зволожувач, вважаючи його шкідливим приладом. Чи можна захворіти від зволожувача повітря, чим він корисний і кому необхідний? На ці та інші питання відповімо в статті.


Зволожувач і застуда

Користувачів цікавить питання: чи можна застудитися від зволожувача повітря? Будемо чесними – це можливо. Але тільки в тому випадку, якщо прилад перенаситив вологою приміщення. Коли вологість перевищить позначку 70%, повітря стане відмінною поживною середою для вірусів і бактерій. На щастя, сучасні прилади виключають цю можливість.

Вбудовані або окремі гігрометри й установка потрібного рівня вологості долають цю перешкоду. Принцип простий: потрібно зволожити повітря – задайте вологість у відсотках. Зволожувач працює, поки не досягне цієї позначки, а потім відключається самостійно.

Також часто застудитися можна, якщо зволожувача в кімнаті немає. Постійно сухий мікроклімат призводить до пересушування слизової носогорла, знижує її захисні властивості. Бактерії легко завдадуть удару в цю точку, і ось вже отримали застуду.

Якщо ви не знаєте, як зволожити горло при сухому кашлі, можна провести інгаляції в домашніх умовах. Багато парових зволожувачів мають навіть спеціальні насадки для цих цілей. Процедура допомагає перевести сухий кашель у вологий, сприяє відділенню мокротиння. Якщо лікар не забороняє, таку терапію проводять при бронхіті, фарингіті, трахеїті й інших простудних захворюваннях.


Зволожувач і шкіра

Коли в будинку є зволожувач повітря, користь для шкіри очевидна. Особливість дії вологого повітря на дерму в тому, що вона проявляється не відразу. Пройде більше ніж тиждень, поки результат покаже себе. Тому багато хто відмовляється використовувати прилад, не отримавши ефекту в перші дні використання.

Всі ми знаємо, що людський організм містить величезну кількість води. А шкіра наче лакмусовий папірець. Якщо вологи не вистачає всередині, вона проявить це першою. Лущення, свербіж, алергічні реакції – до таких наслідків призводить знижена вологість в кімнаті. Це особливо помітно при критичних температурах: холодною зимою і жарким літом.

Якщо зволожувач повітря при нежиті використовують як додатковий терапевтичний засіб, при дерматитах і лущення він рекомендований, як обов’язковий прилад. Шкіра відновлюється поступово. Відразу звертають увагу на кисті, лікті й коліна. Це вразливі місця при сухості шкіри. Стан поліпшиться, якщо в приміщенні з’явиться зволожувач і створить правильний мікроклімат.

Шкіра пересихає до вечора, а вранці стає жирною – це одна з ознак того, що вологість в кімнаті знижена. При нормалізації балансу вологи в приміщенні ефект жирного прошарку поступово відійде в минуле.

Для людей з алергіями важливим є відсутність пилу, цього також можна досягти за допомогою вологого повітря або його чистки спеціальними зволожувачами-очисниками. Читайте докладніше про те, як правильно вибрати зволожувач повітря (читати статтю) і якими додатковими функціями володіють ці прилади, в ще одній нашій статті.


Зволожувач і діти

Діти – перші реагують на те, що мікроклімат в будинку порушений. Маленький організм гостро реагує на навколишнє середовище і його коливання. Тому зниження імунітету, алергічні реакції, нежить першими чіпляються до дитини. Суперечки про те, чи потрібен зволожувач в дитячу кімнату, ходять давно. Експерти сходяться у тому, що прилад не є необхідним, але на імунітет впливає цілюще, корисний для дітей зі схильністю до дерматитів.

Відразу виникає питання: де повинен стояти зволожувач повітря в дитячій? Правила прості, як і для будь-якої іншої кімнати:

  • Висота від підлоги – не менше 50 см. Для дитячої краще підібрати високу полицю, щоб дитина не зачепила прилад, а пар рівномірно осідав в кімнаті.
  • Відстань від книг, чутливих меблів на 20-30 см. Це гарантія того, що речі не зіпсуються від вологості.
  • Якомога далі від розеток і електричних приладів. Рекомендація з метою уникнення замикання.

Ось деякі відгуки від мам, які використовують ультразвуковий зволожувач повітря і можуть оцінити, якими були його користь і шкода для дітей:

  • «З появою зволожувача у сина перестали тріскатися губи та пересихати лікті. Раніше рятувалися тільки спеціальними кремами. Зараз використовую їх дуже рідко ».
  • «Довго сумнівалася, чи потрібне нам це диво техніки. Зважилася, купила і через кілька днів хотіла віддати в магазин, бо не відразу зрозуміла його користь. Чоловік відрадив, і я задоволена. Через пару тижнів помітила, що у малюка більше не збираються кірки в носі, а моє волосся не електризується. Прокидаюся з відчуттям свіжої шкіри, якщо включаю прилад на ніч. Нещодавно спробувала функцію ароматизації – не один штучний освіжувач повітря не зрівняється з цією функцією ».

Для дитячої кімнати краще вибирати прилад з адаптованим дизайном. Якщо дитина не нервує з приводу зовнішності зволожувача, можна скористатися нашим рейтингом, який допоможе вибрати кращий зволожувач 2019 ТОП 5 (читати статтю).


Користь і шкода від зволожувача повітря: думка експертів

Про очевидну користь зволоження повітря в приміщенні також розповідають експерти.

Соловйов Геннадій Іванович, кандидат медичних наук, завідувач ЛОР-відділенням:

“Завжди кажу пацієнтам: є можливість – купіть зволожувач. Краще один раз витратитися на здоровий мікроклімат, ніж регулярно на дорогі ліки. Розвінчую два популярних міфи про шкоду зволожувача.

Запам’ятайте, зволожувач повітря при аденоїдах і застуді не може завдати шкоди. Бактерії і віруси розмножуються при підвищеній вологості, але це повинні бути постійно завищені показники. Навіть якщо ви колись забудете вимкнути прилад або зламається регулятор, від одного разу нічого не буде. Вода, яка залита в резервуар, випарується дуже швидко. Вологість не буде рости до тих пір, поки ви не заллєте нову порцію.

Другий міф стосується ультразвукового зволожувача. Батьки дуже бояться хвиль, на яких вібрує прилад. У будь-якому якісному зволожувачі частота коливання не перевищує 5 МГц. Це безпечна для людини цифра, що підтверджено низкою досліджень.”

Денисенко Анна Ігорівна, лікар-пульмонолог зі стажем роботи 15 років, рекомендує зволожувач своїм пацієнтам як додатковий терапевтичний захід:

“Зволожувач цілюще впливає на роботу бронхо-легеневої системи. Нашим альвеолам необхідне своєрідне мастило, якість якої знижується при сухості в приміщенні. Тому я рекомендую пацієнтам використовувати зволожувач повітря при бронхіальній астмі та сухому кашлі.”

Підбиваючи підсумки, скажімо, що при правильному використанні зволожувача ви отримуєте цілющий мікроклімат і безліч позитивних моментів для здоров’я всієї родини:

  • Допомога в усуненні сухості шкіри;
  • профілактика простудних захворювань і нежиті;
  • інгаляції та ароматерапію при сухому кашлі;
  • легкість дихання;
  • зниження втоми та сонливості;
  • профілактику алергічних проявів.

Найважливіше: не забувайте, як правильно використовувати зволожувач повітря, щоб уникнути перенасичення кімнати вологою.