Найпоживнішою і найкориснішою їжею для новонароджених і немовлят є материнське молоко. Воно містить усі необхідні речовини для правильного росту і розвитку малюка. Найпростіший спосіб дати його крихітці — годувати грудьми, але бувають випадки, коли молоко доводиться зціджувати. У молодих матусь часто виникають сумніви — варто це робити чи ні. Звичайно, якщо лактація проходить нормально і ви весь час проводите поруч із чадом, у відкачуванні нема потреби. У нашій статті мова піде про те, коли необхідно зціджувати грудне молоко і якими способами можна це зробити. Ми роз'яснимо, як правильно провести процедуру, щоб не нашкодити здоров'ю, а також підкажемо, як підготуватися до процесу.
 

Грудне вигодовування: чи потрібно зціджуватись?

Це питання хвилює багатьох матусь, особливо під час першої вагітності. Пропонуємо розібратися, в яких ситуаціях не обійтися без зціджування грудного молока:

  1. Якщо дитина не бере груди або не може їх смоктати самостійно (наприклад, через особливу будову сосків або якщо малюк слабенький через передчасні пологи чи хворобу).
  2. Коли мама йде з дому в особистих справах і їй потрібно зробити запас їжі для малюка, поки за ним доглядатиме інша людина.
  3. У разі проблем із лактацією — набряків і застоїв, а також ситуацій, коли молока мало, воно занадто швидко або навпаки дуже повільно виділяється.

Доступні способи зціджування грудного молока

Зціджувати молоко можна двома способами:

  • вручну;
  • молоковідсмоктувачем.

Перший варіант затратніший за часом і складніший, оскільки потребує спеціальних навичок. Другий спосіб швидкий і не викликає складнощів, оскільки головне завдання виконує молоковідсмоктувач. Якщо у вас немає проблем із лактацією, а необхідність йти з дому виникає лише час від часу, можна навчитися зціджувати молоко вручну, щоб не витрачатися на зайві аксесуари. Якщо зціджування буде постійним, без молоковідсмоктувача не обійтися.

Як правильно зціджувати грудне молоко руками

Зціджування грудного молока вручну вимагає одного — опанувати правильну техніку, оскільки надто сильне стискання грудей буде неефективним і спровокує болісні відчуття. До процесу важливо правильно підготуватися:

  1. По-перше, подбайте про гігієну. Вимийте руки з милом, приділяючи увагу ділянкам між пальцями та під нігтями.
  2. По-друге, розслабтеся. Прийміть теплий душ, займіть зручне положення і помасажуйте груди ніжними круговими рухами в напрямку від основи до соска.

Методика зціджування вручну така:

  • обхопіть груди долонею збоку так, щоб великий палець був над ареолою, а решта — під нею;
  • трохи підніміть груди, легенько надавіть на них, ніби притискаючи до грудної клітки;
  • зведіть пальці один до одного, переміщаючи їх уперед і до центру. На сосок тиснути не потрібно, щоб не перекрити молочні протоки;
  • ритмічно повторюйте рухи — через 1-2 цикли з'являться перші краплі молока. Збирають їх, підставивши під груди чисту баночку. Коли виділення молока сповільниться, перемістіть пальці на іншу ділянку.

Зціджування одних грудей займає від 7 до 15 хвилин, після чого потрібно переходити до інших. Освоїти техніку і правила зціджування грудного молока руками не складно, досвід приходить із практикою.

Як зціджувати грудне молоко молоковідсмоктувачем

Молоковідсмоктувачі бувають ручними та електричними. Перший тип пристроїв дешевший, не залежить від заряду батареї та наявності електроенергії, але його експлуатація потребує певних зусиль. Силу та частоту відкачування в них задає жінка, натискаючи на важіль приладу. Електричні молоковідсмоктувачі працюють від двигуна, а інтенсивність зціджування регулюється вбудованими режимами, тому вони комфортніші та швидші. Підготовка до процедури така сама, як і за ручного методу.

Щоб зціджування грудного молока молоковідсмоктувачем було успішним, варто дотримуватися кількох принципів:

  1. Правильно розташуйте лійку на грудях (вона має бути міцно притиснута, робіть усе, як зазначено в інструкції).
  2. Починайте відкачування з найнижчої швидкості, поступово збільшуючи її. Якщо відчуєте дискомфорт, зменшіть темп. В електронних моделях обов'язково користуйтеся режимом стимуляції.
  3. Для найбільш ефективної лактації, закінчуйте процес ручним зціджуванням.

Пам'ятайте, що молоковідсмоктувач завжди має бути чистим. Перед першим застосуванням його варто ретельно вимити й простерилізувати окропом або парою. У процесі експлуатації всі деталі потрібно очищати від залишків молока, щоб уникнути розвитку бактерій.

Молода матуся вирішує сама, чим зціджувати грудне молоко. Між механічними та електронними моделями багато відмінностей, але в підсумку все впирається у вартість і рівень комфорту. Якщо ви вирішили купити електричний молоковідсмоктувач, шукайте пристрої з хорошою репутацією.

Польський ArhiMED Gentle S3 допоможе налагодити лактацію після пологів і буде надійним супутником протягом усього періоду грудного вигодовування. Він об'єднує найбільш корисні характеристики та функції для молодої мами — комфортне трифазне зціджування, низький рівень шуму, сенсорне керування. Компактний стильний дизайн і автономна робота від акумулятора роблять девайс ідеальним для використання поза домом. В інструкції виробника є повна інформація про те, як правильно зціджувати грудне молоко молоковідсмоктувачем даної моделі.

Як і коли зціджувати грудне молоко

Залежно від причини, зціджувати молоко можна повністю або частково:

  • повне зціджування проводять, коли немає можливості прикладати дитину до грудей, але потрібно зберегти лактацію, щоб забезпечувати дитя харчуванням. У цьому випадку зорієнтуватися, скільки разів на день потрібно зціджувати грудне молоко, можна за загальною кількістю годувань, тобто орієнтовно 6-8 разів на день кожні 3 години;
  • багато хто вдається до питання, як часто потрібно зціджувати грудне молоко, якщо годування природним способом не переривається. Часткове відкачування практикують в основному для полегшення стану матері у випадку лактостазі та інших дискомфортних станах, тому процедуру проводять за потреби. Бажано, щоб загальне число відкачок на добу не перевищувало трьох разів, інакше можна спровокувати гіперлактацію.

Рекомендована схема зціджування грудного молока виглядає наступним чином: спочатку по 5-7 хвилин на кожну залозу, потім — по 3-5 хвилин і по 2-3 хвилини. Разом, для повного спорожнення одних грудей знадобиться 10-15 хвилин. Щоб полегшити стан, піде менше часу. Через кілька процедур жінка сама орієнтуватиметься, як довго зціджувати грудне молоко.

Як правильно давати зціджене грудне молоко малюкові

Дитині краще давати молоко відразу після зціджування. Найпростіший спосіб – із пляшечки з соскою. Зручно, що сучасні молоковідсмоктувачі продаються в комплекті з пляшкою і молоко можна зціджувати безпосередньо в неї. Годувати дитя можна також зі шприца без голки, чашки, ложечки. Новонародженим потрібно їсти частіше, але меншими порціями, наприклад, по 60-80 мл з періодичністю 2-3 години. Що старший малюк, то більші порції. У пів року дитина може випивати по 180-240 мл кожні 4-5 годин.

Зціджування грудного молока для годування: як зберігати харчування

Свіже молоко можна тримати за кімнатної температури до 4 годин. Якщо протягом цього часу харчування не знадобиться, краще одразу помістіть його в холодильник (термін зберігання – до 4 діб). Якщо молоко заморозити, воно буде придатним протягом 3-6 місяців.

Поговоримо, як розігрівати зціджене грудне молоко перед годуванням. Це зручно робити в теплій воді або спеціальному підігрівачі до 36-37 °C. Мікрохвильова піч і окріп для цих цілей не підходять, оскільки висока температура зруйнує цінні компоненти молока. Щоб розморозити рідину, контейнер з морозилки потрібно спочатку перекласти в холодильну камеру, а вже потім – гріти вищевказаними способами.

Як і навіщо зціджувати грудне молоко – робимо висновки

Підбиваючи підсумок, зазначимо, що кожен випадок із грудним вигодовуванням індивідуальний. Відкачування найчастіше практикують жінки, які хочуть годувати малюка материнським молоком, але через вагомі причини не можуть цього робити безпосередньо. Якщо ви опинилися в подібній ситуації, спочатку спробуйте ручний спосіб, він не вимагає жодних фінансових витрат. Якщо маніпуляція здасться складною, візьміть напрокат молоковідсмоктувач і протестуйте його. Спробувавши обидва способи, ви швидко визначитеся, чим краще зціджувати грудне молоко у вашому випадку.

(Дивитися всі молоковідсмоктувачі в нашому магазині.)