Материнське молоко – найцінніше, що отримує дитина в перші роки життя. Якщо грудне вигодовування поки що не вдалося налагодити або матусі доводиться періодично відлучатися з дому, наявність такого девайса, як молоковідсмоктувач, позбавить від переживань за харчування малюка. Звичайно, за умови правильної експлуатації. Хоча в теорії все здається досить простим, на практиці виникають питання. У цій статті ми розповімо, як користуватися молоковідсмоктувачем, щоби зціджувати молоко швидко, а відчуття при цьому були максимально комфортними.
Чи потрібен вам молоковідсмоктувач: основні причини зціджування молока
Майбутні мами стикаються з дилемою: чи купувати молоковідсмоктувач? Хочемо зазначити, що навіть якщо ви вирішили годувати дитину грудьми, купівля не буде зайвою. Чому? Зціджування допоможе впоратися з багатьма проблемами. Розглянемо поширені ситуації, в яких молоковідсмоктувач виявиться незамінним:
- Багато жінок стикаються з гіперлактацією, що призводить до неприємних відчуттів у грудях і значного погіршення самопочуття. Девайс для зціджування використовують, щоб "відкачати" надлишок молока і привести стан молодої мами в норму.
- Молоковідсмоктувач допоможе уникнути запалення грудей через застій молока. Подібні неприємності виникають у разі закорковування молочних каналів, якщо малюк з якихось причин не справляється зі смоктанням або не повністю "спустошує" груди через знижений апетит.
- Девайсом можна користуватися в періоди, коли годування спричиняє неприємні відчуття через тріщини на сосках, а також якщо ця область надчутлива від природи.
- Пристосування виручить у ситуації, коли потрібно додатково стимулювати лактацію, щоб молоко почало прибувати в достатньому обсязі. Це особливо актуально в перші дні після пологів.
- Якщо жінка прийняла рішення відлучити дитину від грудей, молоковідсмоктувач допоможе без ускладнень звести нанівець вироблення молока. У цьому разі необхідно почекати, поки груди наллються, але зцідити їх не повністю. Об'єм молока поступово зменшуватиметься природним шляхом, і за кілька днів лактація припиниться.
Зціджувати молоко доводиться не лише через фізіологічні чинники. Бувають життєві випадки, коли мамі треба робити запас із кількох порцій молока для годування дитини. Погодьтеся, іноді жінці потрібно піти в поліклініку, салон або з робочих питань. Бувають й інші ситуації. Наприклад, матуся змушена тимчасово приймати ліки, які краще не поєднувати з грудним вигодовуванням. Жінки, які бажають із самого початку годувати дитину молочною сумішшю, також оцінять молоковідсмоктувач. Саме завдяки йому з грудей можна зцідити перше молоко, яке навіть у невеликій кількості забезпечить дитині імунітет.
Ручний чи електричний – якому молоковідсмоктувачу віддати перевагу
Молоковідсмоктувачі бувають ручними та електричними. Принцип роботи в них однаковий: через викачування повітря в ємності створюється негативний тиск, який сприяє "висмоктуванню" молока з грудей. Обидва типи мають плюси й мінуси.
Переваги ручних молоковідсмоктувачів
Головні переваги ручних молоковідсмоктувачів – бюджетна ціна і тиха робота без підзарядки, але для ефективного зціджування доведеться постійно натискати на поршень або качати помпу пензлем. За спостереженнями, для багатьох жінок це заняття виявляється виснажливим. До того ж руки будуть постійно зайняті. Під час використання механічного девайса зціджування виконується окремо для кожної молочної залози, і процес триває щонайменше півгодини.
Чим приваблюють молоковідсмоктувачі електричного типу
Електричні молоковідсмоктувачі набагато простіші в експлуатації, хоч і коштують трохи дорожче. Вони працюють від акумулятора або мережі й не потребують зусиль, оскільки за підтримання вакууму відповідає моторчик. Електромоделі набагато функціональніші за механічні аналоги:
- по-перше, зціджування відбувається швидше. Одразу зазначимо, що існують подвійні молоковідсмоктувачі (з двома лійками), які зціджують одразу обидві залози й економлять ще більше часу;
- по-друге, в електричних молоковідсмоктувачах передбачено різні режими роботи, що імітують природне годування;
- по-третє, руки залишаються вільними! Ви можете користуватися смартфоном під час зціджування або навіть гратися з малюком.
Який же девайс краще придбати? Вибір залежить від того, як часто ви ним будете користуватися. Якщо молоковідсмоктувач потрібен тільки в екстрених випадках, ручного цілком достатньо, але не забувайте, що ці моделі програють за функціональністю. Електричні прилади ідеальні для мам, яким доводиться зціджувати молоко постійно.
Підготовка до зціджування як найважливіший етап
До зціджування важливо правильно підготуватися. Перед початком експлуатації прочитайте інструкцію до пристрою і дотримуйтеся її рекомендацій. Пам'ятайте, що використання молоковідсмоктувача вимагає особливої гігієни. Ретельно вимийте руки та груди перед процедурою, переконайтеся, що девайс чистий, адже бактерії з приладу чи тіла можуть потрапити в молоко, яке їстиме малюк. Тримайте поруч із собою паперові рушники або серветки, щоб витерти молоко, яке може ненавмисно пролитися.
Під час зціджування важливий психологічний і фізичний комфорт, адже навіть найменший стрес впливає на лактацію. Знайдіть спокійне місце в будинку, щоб ніхто не відволікав, влаштуйтеся зручніше і розслабтеся. За бажання можна увімкнути фільм, послухати приємну музику або цікаву аудіокнигу. Позитивні емоції сприяють виробленню окситоцину, а цей гормон стимулює виділення молока.
Як зціджувати молоко молоковідсмоктувачем: важливі поради та рекомендації
Перейдемо до короткої інструкції зі зціджування. Незалежно від типу молоковідсмоктувача, насамперед потрібно правильно прикласти апарат до грудей:
- Воронка повинна повністю закривати ареолу і захоплювати пару сантиметрів навколо неї. Це забезпечить рівномірну стимуляцію.
- Слідкуйте, щоб прилягання було щільним, а сосок знаходився строго в центрі накладки. Хворобливих відчуттів бути не повинно.
Як правильно зціджувати молоко ручним молоковідсмоктувачем
Ручні моделі потребують більше практики, адже до них потрібно пристосуватися. Використовуючи важіль (або помпу), обережно і ритмічно натискайте на них, імітуючи рівний ритм смоктання дитини. Ручне керування дає змогу повністю контролювати темп і силу накачування.
Як зціджувати молоко електричним молоковідсмоктувачем
Якщо ви використовуєте електричний молоковідсмоктувач, переконайтеся, що він заряджений. Щоб активувати зціджування, виберіть оптимальний режим і запустіть його. Керувати швидкістю та іншими параметрами роботи зручно, якщо молоковідсмоктувач оснащений сенсорною панеллю.
Оптимальний режим зціджування
Дитина приймає їжу у дві фази: спочатку здійснює швидкі, але легкі висмоктувальні рухи, щоб стимулювати лактацію, а далі переходить до повільного, але глибокого смоктання. Робота молоковідсмоктувача має імітувати цей ритм, щоб не нашкодити молочній залозі. Спочатку сила всмоктування має бути нижчою, а коли молоко почне прибувати, її потрібно збільшувати. Якщо ви відчуваєте дискомфорт, слід негайно знизити потужність.
Гідно себе зарекомендувала модель польського бренду Arhimed Gentle S3. Її особливість – в інноваційному трифазному режимі роботи, який максимально природно повторює смоктальні рухи малюка й ефективніше за багатьох аналогів відкачує молоко з грудей. З регулюванням сили всмоктування також жодного клопоту – потужність легко перемкнути завдяки чутливому сенсорному дисплею. З подібною технікою зціджування перетворюється на комфортний процес без зайвих турбот. Ще одна фішка приладу – сучасний, потужний процесор. Завдяки йому можна зберегти зручний режим і не витрачати час на постійне налаштування. Компактний і стильний дизайн, робота від акумулятора та відсутність шуму є додатковими перевагами девайса для матусь.
<iframe width="488" height="868" src="https://www.youtube.com/embed/R9Dpua79I68" title="Електричний молоковідсмоктувач ArhiMED Gentle S3" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen></iframe>
Оптимальна частота зціджування
Як часто зціджувати молоко, залежить від індивідуальних потреб дитини та матусі:
- Якщо жінка не годує малюка грудьми безпосередньо, для підтримки лактації рекомендується зціджувати молоко кожні 2-3 години (8-12 разів на добу, що відповідає кількості прийомів їжі немовляти).
- Для підвищення об'єму лактації рекомендуємо зціджувати молоко кожні 2 години в денний час і кожні 3-4 години вночі. Робити це потрібно протягом кількох днів.
- Щоб зробити запас молока, можна зціджуватися невеликими порціями після кожного годування або між ними.
Що робити, якщо зціджується мало молока
Щоб поліпшити лактацію, радимо зробити легкий масаж грудей перед зціджуванням. Хороший ефект має теплий душ або компрес, а також чашка чаю. Не менш важливо дотримуватися питного режиму протягом дня. Природним "стимулятором" буде контакт зі шкірою дитини.
Враховуйте, що молоковідсмоктувач може погано працювати через неправильну установку на грудях. Повертаючись до Arhimed Gentle S3, хочемо відзначити його м'яку адаптивну подушечку із силікону, яка ідеально прилягає до будь-яких форм, не тисне і ніжно масажує груди, підвищуючи ефективність зціджування.
Як правильно зберігати зціджене молоко
Грудне молоко можна зберігати в спеціальних пляшечках, контейнерах або пакетах:
- в умовах кімнатної температури – 4-6 годин (за 16-24 °C);
- у холодильній камері – 3-4 дні (якщо температура не перевищує 4 °C);
- у морозилці – до 14 діб за температури до -10 °C і до півроку, якщо підтримується -18...-20 °C.
Свіжозціджене материнське молоко краще не поєднувати з іншими порціями, але допускається змішувати рідину, зібрану впродовж доби й лише після охолодження (усі порції мають бути однакової температури).
Підігрівати молоко перед годуванням слід у ємності з теплою водою, а найкращий спосіб його розморозити – перекласти на ніч із морозильного відсіку в холодильник для поступового відтавання. Розморожувати молоко можна на водяній бані або у стерилізаторі з функцією дефростації, а ось мікрохвильовкою для цього краще не користуватися, оскільки харчування втратить поживну цінність. Повторно материнське молоко не заморожують.
Підіб'ємо підсумки
Обираючи ідеальний молоковідсмоктувач, варто порадитися з консультантом з грудного вигодовування, який допоможе підібрати пристрій відповідно до персональних потреб. Купуючи прилад, необхідно звертати увагу на репутацію бренду і наявність сертифікатів, а також якість компонентів, технології та функції, завдяки яким девайс допоможе з легкістю пройти найчуттєвіший період материнства.