Вреден ли инфракрасный термометр? Отзывы и мнения педиатров

У світі існує 3 види градусників для визначення температури тіла:

  • Ртутний;
  • Електронний;
  • Інфрачервоний (безконтактний).

Перший вид неабияк застарів, країни Європи та США давно відмовилися від використання ртутних термометрів через їх підвищену небезпеку та тривалість вимірювання. Пострадянський простір, мабуть, останній регіон, де все ще популярні ці пристосування. Електронні термометри тримають міцні позиції за популярністю, але здають їх, коли мова заходить про швидкість вимірювання. У цій статті ми поговоримо про найшвидші прилади: безконтактні термометри. Сьогодні у деяких людей склалася думка, що інфрачервоний градусник може завдати шкоди своїм випромінюванням. Чи так це? Ми поставили це питання педіатрам.


Інфрачервоний термометр: шкода чи користь

Джерело міфу про шкоду безконтактного градусника походить від 2 тез:

  • Він не показує точні дані, що розмиває картину хвороби та не дає правильно оцінити стан пацієнта;
  • Термометр поширює шкідливе випромінювання.

З ними ми й звернулися до педіатра Скорикова П.Ю.

– Павло Юрійович, розкажіть, що ви думаєте про шкідливі випромінювання безконтактних термометрів? Чи варто побоюватися?

– Це не просто міф, а чергова дурість, що передається з вус у вуста. Градусник не здатний опромінити ні вас, ні дитину. Це просто неможливо: він нічого не випромінює. Тут потрібно розуміти принцип його роботи. Заявляючи, що інфрачервоний термометр – шкодить, Ви заявляєте, що шкідливі сама людина. Адже насправді, це людина випромінює теплове інфрачервоне випромінювання. А в термометрі є чутливий датчик, який ці промені вловлює, зчитує і перетворює в показання температури. Попросту кажучи: оптика плюс електроніка. Власне, завдяки такому датчику, градусник коштує на порядок дорожче, адже це недешевий винахід. Якщо вже говорити про шкоду, то випромінювання від домашнього Wi-Fi роутера можна вважати більш шкідливим, ніж від сотні безконтактних термометрів.

(Скоріков П. Ю., лікар-педіатр вищої категорії, завідувач відділенням при дитячій лікарні, член Асоціації педіатрів України)


Ось, що з цього приводу думає інший кваліфікований дитячий лікар, Андрущенко Олег Андрійович, педіатр з 30-річним стажем, професор і автор наукових статей:

– Коли ми говоримо «рентген апарат», маємо на увазі апарат, що працює на шкідливих променях. Коли ми говоримо про сонячну радіацію, маємо на увазі ультрафіолетове випромінювання. Все це виходить за межі, так званого, видимого світла. Поняття «інфрачервоний градусник» збиває з пантелику. В голові виникає картинка агрегату, який усюди розсіює незрозумілі промені. Насправді всередині термометра знаходиться чутливий до тепла датчик. Інфрачервоне випромінювання – ніщо інше, як теплова енергія. Енергія, яку випромінюють предмети та живі істоти, в тому числі самі люди. Цей вид енергії не може бути небезпечним, тому що є частиною всього живого на планеті. Навпаки, вже давно існують методи лікування за допомогою інфрачервоних променів.


З цим же питанням ми звернулися до двох педіатрам дитячої поліклініки №5.

– Добрий день! Наталія Вікторівна, Ірина Валеріївна, хочемо дізнатися вашу думку про термометр інфрачервоний, відгуки суперечливі. З точки зору фахівця, в чому полягає його небезпека?

– До недавніх пір ті, хто користувався інфрачервоними градусниками, не підозрювали про їх «небезпеки». Паніка почалася після того, як вчені з Далласа провели експеримент. Вони просто звіряли свідчення градусників і встановили велику похибку безконтактних термометрів. Іноді, вона становила 1 градус. Погодьтеся, немало! Ось з цього вони зробили висновок, що можна пропустити критичну температуру, витратити час, або взагалі не відреагувати на ситуацію. Моя думка, як фахівця: висновки притягнуті за вуха. Якщо температура буде вище 39,5, а саме вона є критичною, це буде помітно і за іншими ознаками. Як мінімум буде сильний жар.

(Красінько Н. В., лікар-педіатр дитячої поліклініки номер 5, член Асоціації педіатрів України)

– Я додам, що ми проводили подібний експеримент у себе на кафедрі. Так, дійсно, трапляються похибки в 1 градус при використанні безконтактного термометра. І всі вони були при неправильному його використанні. В інструкції чітко вказано що можна, і що не можна. Від себе скажу, що кращі свідчення дає термометр, датчик якого протирають перед кожним використанням.

(Голубіцкая І. В., лікар-педіатр вищої категорії, автор книг і медичних статей, зав. відділення дитячої поліклініки номер 5)


Безконтактний інфрачервоний термометр: відгуки лікарів

Ось, що говорять про безконтактний градусник педіатри що практикують:

  • Наталя, лікар-педіатр вищої категорії : «За 30 років роботи я бачила багато. На початку кар’єри працювала медсестрою в школі. Чи варто говорити, що про електронні термометри тоді й мови не було. Запам’ятала на все життя, як розбила випадково градусник і тут понеслося: санепідемстанція, догана. У кабінеті довелося зривати лінолеум – такі були тоді заходи. З тої пори я намагалася градусники не бити, але страх залишився. Зараз працюю в дитячій лікарні, на всіх виділили кілька інфрачервоних градусників, і я тепер користуюся таким кожен день. Мені зручно, пацієнтам безпечно. Мами взагалі в захваті ».
  • Леонід, дитячий лікар: «Я молодий лікар. Нещодавно після інтернатури. Намагаюся йти в ногу з часом: нові методи лікування, перспективні технології, доказова педіатрія. При виборі градусника питання навіть не стояло. Однозначно, безконтактний. Сучасно, безпечно, зручно. Такі ж про термометр інфрачервоний відгуки батьків, які не раз відзначали їх позитивні моменти. Успішно користуюся вже понад рік. Дуже задоволений”.
  • Ігор Леонідович, лікар педіатр, завідувач відділення: «У педіатрії я більше 35 років. Стільки нововведень побачив … До безконтактного термометра спочатку поставився скептично. Але прилад заслужив мою особисту довіру. Не розумію, чому говорять про неточність показань. Просто батьки іноді забувають слідувати інструкції ».

Як бачите, безконтактний термометр не такий вже й страшний. Навпаки, його популярність зростає серед сучасних батьків і педіатрів. Правда, до вибору пристрою потрібно підходити відповідально. Існують деякі поради про те, як правильно вибрати ІЧ термометр. На що звернути увагу при виборі? Які характеристики враховувати? Про що Вам не скажуть продавці в магазинах? Відповіді на ці питання ви знайдете тут (читати статтю).

Як ви помітили, думка досвідчених лікарів зводиться до одного: безконтактний термометр абсолютно безпечний, а ртутні вже давно пішли в минуле і не використовуються в більшості цивілізованих країн. При правильному використанні ІЧ-градусник дає абсолютно точні свідчення. Він швидкий, комфортний, з безліччю додаткових функцій – від пам’яті до підсвічування. Але виникає питання: “Який же безконтактний термометр має найкраще співвідношення ціна, якість, точність?”. Спеціально для наших читачів ми підготували рейтинг ТОП-5 кращих ІЧ-термометрів (читати статтю), який покаже оптимальні з доступних на сьогодні варіантів.

(Дивитись всі Безконтактні термометри в нашому магазині)