Один з найважливіших показників здоров’я, це рівень сатурації кисню в крові. Кисень забезпечує життєдіяльність всього організму, кожної клітини кожного органа, тому безперебійне його надходження принципово важливо для життя. Дізнатися детально про норми цього показника Ви можете, ознайомившись зі статтею “Яка норма кисню в крові?”. А сьогодні ми поговоримо про те, як перевірити й визначити сатурацію.

Рівень оксигенації крові залежить від багатьох факторів. Щоб зрозуміти, що таке сатурація, в чому вимірюється і як вимірюється, необхідно для початку розібратися, яким чином наш організм взагалі видобуває кисень з атмосфери.
Отже, все починається з дихання. В наші легені, через носоглотку – трахею – бронхи, потрапляє повітря, насичене киснем та іншими хімічними сполуками. Протягом дня доросла людина поглинає і переробляє близько 10 куб. м повітря, що відповідає приблизно двадцяти тисячам вдихів. Потрапляючи в легені, кисень проникає в кровотік, всмоктуючись через найтоншу мембрану альвеол, якими усіяні легені. Одна легеня може містити близько 300 млн альвеол, пронизаних ще більшою кількістю дрібних капілярів.

Однією з основних функцій крові є транспортування кисню до органів і тканин. Проникаючи в кров через альвеоли, велика частина кисню зв’язується молекулами гемоглобіну, які містяться в червоних кров’яних тільцях. Що залишився кисень розчиняється в плазмі. І після кисень з кров’ю подорожує по всьому організму, потрапляючи в кожну клітинку і насичуючи її енергією для життєдіяльності.

Рівень гемоглобіну в крові має дуже важливе значення, тому що кисень розчинений в плазмі становить лише 1,45%, коли кисень, який захоплюється гемоглобіном, становить близько 98,55%. Тому вимірюючи, яка сатурація, визначення показників і їх точність залежить від нормального рівня гемоглобіну в крові.

Гемоглобін поділяють двох видів – насичений киснем (одна молекула гемоглобіну в нормі скріплює чотири молекули кисню) і гемоглобін, позбавлений кисню. Сатурацією відповідно називається співвідношення оксигемоглобіну (гемоглобіну насиченого киснем) до загальної кількості гемоглобіну в крові.


Сатурація кисню, як визначити і як виміряти

Визначити стан SpO2(сатурація значення), і вимір її рівня можливо декількома способами – інвазивним і неінвазивним.

Інвазивний метод полягає в дослідженні забраної артеріальної крові. Це найбільш точний спосіб дізнатися сатурацію, але є мінуси. Така метода займає багато часу і визначає сатурацію, яка була тільки на момент забору артеріальної крові. Також виключається безперервний контроль рівня насичення крові киснем.

А неінвазивних методів є кілька. Один з методів називається пульсоксиметрія, показники виходять за допомогою приладу – пульсоксиметр. Є безліч різновидів пульсоксиметрів, які використовуються в різних ситуаціях і мають різні розміри та форми. Стаціонарний пульсоксиметр, наприклад досить громіздкий і використовується в відділеннях інтенсивної терапії для цілодобового моніторингу важких пацієнтів або під час операцій із застосуванням загального наркозу. Портативний пульсоксиметр на палець відмінний спосіб, як виміряти сатурацію вдома і контролювати свій стан при респіраторних захворюваннях, захворюваннях крові й в період відновлення після інфаркту або інсульту. Використовуючи пульсоксиметр, інтерпретація результатів проста і зрозуміла, Ви будете завжди знати про стан своїх легень і коректності їх роботи. На екрані приладу зображається рівень сатурації в процентах, пульс і графічна крива серцебиття.
 

Також є неінвазивний метод SpO2 як виміряти, якщо у Вас немає пульсоксиметра. Він не є досить точним, але без наявності у Вас пульсоксиметра, допоможе вирішити наскільки терміново звертатися до лікаря. Прийміть зручне положення і зробіть плавний вдих, рахуючи до 30. Якщо Ви не можете дорахувати до 10, то це тривожна ознака і сатурація крові може бути нижче 95% – привід звернутися до лікаря.

Про недостатню кількість кисню в крові можуть говорити деякі симптоми, при появі яких варто звернутися в невідкладну допомогу.

  • Після нападу задишки Ви відчуваєте сильну сонливість і пригальмування мислення.
  • Якщо у людини з гіпертонією різко знижується тиск.
  • Якщо колір обличчя людини набуває синюшного відтінку і є проблеми з сечовипусканням (затримка сечі, набряки).

Підсумуємо що дізнались

Рівень кисню в крові важливий показник Вашого стану, особливо під час пандемії вірусу COVID-19, який вражає органи дихання і судинну систему. Тому медики рекомендують при перших симптомах нездужання контролювати цей показник, щоб не пропустити порушення в роботі легень. Придбання пульсоксиметра може допомогти Вам не піддаватися паніці та мати об’єктивні свідчення для виклику швидкої допомоги або звернення до сімейного лікаря.

Ознайомитися з популярними моделями пульсоксиметрів, які в цьому році вже завоювали довіру багатьох покупців, можна прочитавши статтю “Пульсоксиметр, який краще – рейтинг пульсоксиметрів 2020!”.

Будьте уважні до свого здоров’я та здоров’я своїх близьких. Дізнавайтеся рівень кисню в крові використовуючи пульсоксиметр, інтерпретація результатів буде не складною, все написано в інструкції.

(дивитися “Пульсоксиметри” у нашому магазині)