До пандемії COVID-19 мало хто замислювався про те, як працює їх дихальна система і наскільки це чуттєвий і вразливий апарат. Але все, що з нами трапляється в житті, чогось нас вчить. І епідемія коронавірусу навчила багатьох людей звертати увагу на свій стан здоров’я, не коли вже припече, а своєчасно. Хто ще рік тому замислювався над тим, яка норма кисню в легенях або що таке пульсоксиметр, норма у відсотках, сатурація і т.д.? Більш детально, що таке SpО2 ви дізнаєтеся зі статті: “Що таке сатурація крові? Що таке SpО2?”

Оскільки ці питання останнім часом стали дуже актуальними, то ми сьогодні спробуємо відповісти, яка норма сатурації кисню в крові у людини, що таке SpО2, яка норма у дітей та яка сатурація крові киснем норма для дорослих. Сподіваємося, що інформація буде для Вас корисною і допоможе дотримуватися здорового способу життя.


Яка норма оксигенації крові?

Для початку варто згадати яким чином наш організм отримує кисень. Вікова еволюція живих організмів на землі винайшла спосіб отримання кисню за допомогою дихання. За допомогою органів дихальної системи ми вдихаємо повітря, насичене киснем і внаслідок газообміну віддаємо в зовнішнє середовище продукти метаболізму нашого організму, такі як CO2, H2O та інші. Кисень, який ми отримуємо, є найважливішим джерелом життєдіяльності нашого організму, бо без кисню ми можемо існувати 7 хвилин, після чого почнуться незворотні зміни в органах і системах.

Відповідно, якщо на якомусь рівні дихальної системи будуть проблеми з отриманням кисню, це позначиться на всій життєдіяльності органів і тканин. Для дорослої людини норма насичення крові киснем коливається в межах 96-99% і при зниженні цих показників рекомендовано негайне звернення до фахівця. Сатурація в нормі у дітей має ті ж значення – від 96 до 99%. Було відмічено, що у дітей, які живуть у високогірних районах в нормі насичення крові киснем трохи (на 1-2%) нижче.

Для того, щоб визначити рівень насичення крові киснем, необхідно пристосування, яке у зв’язку з COVID-19 у всіх на слуху – пульсоксиметр. Пульсоксиметрія, норма для дітей і дорослих які ми розглянули вище, це дослідження, що визначає вміст кисню в крові (норма і патологія значень обов’язково визначається за допомогою медика). Раніше пульсоксиметр можна було побачити тільки в фільмі або з ним знайомі люди, які стикалися з оперативними втручаннями або відновлювалися після серйозних захворювань судинної системи. Але 2020 подарував нам привід в черговий раз звернути увагу на здоров’я наших легенів. Коронавірусна інфекція атакує дихальну систему, приводячи до запальних процесів середнього та тяжкого ступеня. Один зі способів 24 \ 7 діагностувати тяжкість свого стану при захворюванні викликаному вірусом SARS-CoV-2 і не пропустити момент, коли пора викликати швидку допомогу – це користуватися портативним пульсоксиметром, щоб розуміти чи нормальна сатурація кисню у Вас або вже знижена.


Пульсоксиметрія, норми сатурації кисню при респіраторних захворюваннях

Будь-які захворювання органів дихання та органів крові можуть знижувати кисень в організмі людини, норма якого повинна становити не менше 95%. При пневмонії, викликаної ковідом, може різко знижуватися сатурація, нормальні показники при яких можна залишатися вдома і не викликати швидку можуть коливатися від 92 до 95%. Це вірний показник запалення легеневої тканини, але такий рівень сатурації вважається не критичним, а значить Вам не потрібно додаткове отримання кисню через маску або штучна вентиляція легенів. Досить дотримуватися рекомендацій лікаря і проводити призначену терапію вдома. Але якщо рівень кисню в крові, норма якого і так була знижена під час захворювання, знижується до показників менш ніж 92%, то пора звертатися за швидкою допомогою.

Щоб не піддаватися паніці, дотримуйтесь рекомендацій по використанню пульсоксиметра в домашніх умовах. Холодні руки або висока температура можуть впливати на точність показань. Для точності результатів нагрійте руки перед використанням пульсоксиметра. А якщо у Вас температура наближається до 39 і вище, то постарайтеся збити її рекомендованими препаратами. Дія жарознижувальних починається протягом години після прийому. Якщо пульсоксиметр після того, як Ви збили (або хоча б спробували) температуру все одно показує, що Ви недоотримуєте кисень в крові норму, набрати 102 і повідомити про це.

Пульсоксиметр може показувати, що оксигенація норма і навіть більше ніж 96%, якщо у Вас гемоглобін знижений до показників менш ніж 50 г \ л. Тому в діагностиці важливий комплексний підхід. Якщо лікар призначив Вам розгорнутий аналіз крові, постарайтеся не відкладати здачу цього аналізу. Ви можете нормально без ускладнень дихати, але при низькому гемоглобіні в організмі банально не вистачає достатньої кількості транспорту, щоб забезпечити киснем всі органи й тканини. Погане самопочуття, слабкість і запаморочення, при тому що пульсоксиметр показує, що сатурація кисню в крові нормальна, це все одно не привід розслаблятися.

Іноді Ковід вражає не стільки легені, скільки серцево-судинну систему й органи кровотворення, тому важливо стежити за загальним самопочуттям і при нездужанні обов’язково звернутися до свого сімейного терапевта. А якщо Вам не пощастило і терапевт ігнорує Ваш стан, то хорошим рішенням буде знайти лікаря, який проведе комплексне дослідження, щоб мати повну картину Вашого здоров’я.


Підведемо риску

Наразі, на кінець 2020 року, жителі України зіткнулися з тим, що в лікарнях недостатньо ресурсів і лікарів, щоб забезпечити всім якісну і своєчасну діагностику. Тому важливо не опускати руки й уважно стежити за своїм здоров’ям, при перших симптомах ГРВІ, розладах шлунка, алергії або інших захворюваннях, повідомляти лікаря. А якщо у Вас підтверджений COVID-19, то придбати пульсоксиметр і уважно стежити за змінами у своєму стані.

Для того, щоб знайти пульсоксиметр, якому можна довірити своє здоров’я, рекомендуємо ознайомитися з рейтингом найпопулярніших пульсоксиметрів у 2020 році: “Пульсоксиметр який краще – рейтинг пульсоксиметрів 2020”. Ця відправна точка допоможе Вам не плутатися в тисячах практично однакових приладів і підкаже. які моделі вже перевірені та схвалені десятками тисяч користувачів. І звичайно в глибині наших сердець ми всі сподіваємося, що пульсоксиметр Вам знадобиться тільки при занятті спортом.

Міцного здоров’я Вам і Вашим рідним!

(дивитися “Пульсоксиметри” у нашому магазині)