У 2020 році світ вразила пандемія коронавірусної інфекції та турбота про здоров’я своєї дихальної та серцево-судинної системи стала набагато актуальнішою. З позитивного – люди почали звертати увагу на стан свого здоров’я та імунітету. Але на ряду з підвищенням інтересу людей до свого стану здоров’я з’явилося безліч маніпуляцій і спроб продавати людям здоров’я у вигляді різних препаратів з недоведеною ефективністю. Під розбір потрапив і апарат для вимірювання сатурації – портативний пульсоксиметр.

Пульсоксиметр останні пів року постійно миготить на слуху, але навіщо потрібен пульсоксиметр, що він показує і вимірює, знає далеко не кожен. Відгуки в інтернеті, які ви можете знайти, досить суперечливі. Хтось каже про важливість такого приладу для контролю стану легень під час протікання респіраторних захворювань викликаних COVID-19, хтось навпаки висловлює сумніви в потрібності цього апарату в кожній аптечці. Давайте ж дізнаємося яке має пульсоксиметр призначення, чи зможе він стати в пригоді Вам вдома.


Застосування пульсоксиметра в домашніх умовах

Для того, щоб прийняти рішення, наскільки необхідно мати вдома пульсоксиметр саме Вам, важливо знати, що визначає пульсоксиметр і як ці показники можуть стати в пригоді.

Пульсоксиметр у вигляді прищіпки на палець – це портативний маленький прилад, який завдяки світлодіодам і світлочутливого датчика, вимірює рівень сатурації або рівень насичення крові киснем. Які нормальні показники й від чого вони залежать, Ви можете прочитати в попередній статті: “Яка норма кисню в крові?”. Але крім рівня сатурації, пульсоксиметр також визначить ритм і частоту серцевих скорочень, допоможе помітити порушення в регулярності серцевого ритму і своєчасно звернути увагу сімейного лікаря на ці порушення.

І для чого потрібен пульсоксиметр? При гострих респіраторних захворюваннях, викликаних вірусом Sars-CoV-19 контроль рівня сатурації дуже важливий, тому що тепер це один з основних показників необхідності госпіталізації. Деяким людям здається, що при зниженні сатурації обов’язково з’явиться сильна задишка і людина помітить, що щось не так і звернеться за невідкладною допомогою. Але це не завжди так. У деяких випадках рівень сатурації може знижуватися поступово, при цьому організм буде намагатися адаптуватися, дихання може стати більш поверхневе і часте, але не буде значних видимих ускладнень, з тим щоб вдихнути або видихнути. Не маючи пульсоксиметра людина може втрачати дорогоцінний час, бо кожна година з рівнем сатурації менше ніж 92% може чинити незворотну шкоду органам і системам. Звичайно задишка з’явиться в разі зниження сатурації, але вона може з’явитися навіть через кілька днів після зниження сатурації й це може бути небезпечно.
 

Зверніть увагу, що якісний сучасний пульсоксиметр функції має, які підкажуть наскільки добре Ваші судини в кінцівках наповнюються кров’ю. Одна з функцій зображає на екрані індекс перфузії (PI) і дає Вам зрозуміти наскільки точні свідчення сатурації. Спазм судин при високій температурі, замерзлі пальці рук або інші проблеми з периферичним кровообігом можуть занижувати показники сатурації. Індекс перфузії при поганому периферичному кровообігу або спазмі судин буде низький – до 3,5-4%. Вважається що найточніші свідчення сатурації виходять при PI від 4 до 5%.

Спробуйте зігріти руки трохи їх розмасажувати, щоб поліпшити точність дослідження.


А що кажуть лікарі? Для чого потрібен пульсоксиметр вдома?

Щоб не бути голослівними, ми запитали думку лікарів, чи потрібен пульсоксиметр вдома, або це марна трата грошей. І ось які думки ми зібрали:

“Я вважаю, що пульсоксиметр може бути корисний, щоб не панікувати іноді. Відчуття тиску в грудях, задишка, це ще не означає, що у Вас важке ураження легень. Такі відчуття може давати температура, тривожність, особливо якщо є кашель. Якщо є пульсоксиметр, то завжди можна перевірити сатурацію і якщо показники не нижче 94%, можна не хвилюватися, терміново госпіталізуватися нема потреби.” поділився своїми міркуваннями лікар пульмонолог Ростислав Валерійович, який працює у відділенні з хворими на коронавірус.

А терапевт Ганна Сергіївна, яка зараз веде 27 хворих на коронавірус, вважає, що пульсоксиметр може полегшити роботу лікарів:

Наявністьу пацієнтів вдома пульсоксиметра здорово полегшує діагностику, особливо коли мова йде про дистанційне ведення пацієнта. Госпіталізація потрібна далеко не всім і простежити за станом пацієнта телефоном не завжди виходить так добре, як хотілося б. Якщо пацієнт розповідаючи про свої скарги, повідомить температуру, пульс і сатурацію, мені простіше виробити тактику лікування і не призначати зайві препарати та аналізи.

За будь-яких респіраторних захворювань, за допомогою пульсоксиметра можна заздалегідь помітити погіршення стану і вчасно звернутися до лікаря, не чекаючи коли фізично буде зовсім погано. Якщо сатурація протягом 3-4 годин постійно нижче 92-93% в бадьорому стані, це показання до негайного звернення до свого лікаря.” – поділився думкою Олексій Федоров, зав відділення Центру серцево-судинної хірургії.
 

Але не тільки при гострих і важких респіраторних захворюваннях може знадобитися пульсоксиметр. Лікар імунолог Перлів В. Е. пояснив у кого обов’язково повинен бути пульсоксиметр:

Пацієнти з порушенням кровообігу, схильні до серцевої недостатності, можуть скористатися апаратом, щоб дослідити, як справляється серцево-судинна система з насиченням крові киснем. Це пацієнти з бронхіальною астмою, які переносять складні процеси в легенях, в тому числі й онкологія.

А щоб ближче познайомитися з найпопулярнішими апаратами цього року, ми склали для Вас рейтинг, з яким Ви зможете ознайомитися, перейшовши за посиланням: “Пульсоксиметр який краще – рейтинг пульсоксиметрів 2020!”.


У підсумку

Можна зробити висновок, що пульсоксиметр, призначення якого визначити рівень насичення крові киснем, допомагає запобігати розвиткові серйозних ускладнень у хворих COVID-19, які отримують лікування вдома. Чим більше у лікаря буде інформації про стан пацієнта, якого він не може побачити, помацати та послухати, тим легше лікарю буде зорієнтуватися у Вашій ситуації й призначити відповідне лікування. Є ряд захворювань, при яких наявність і застосування пульсоксиметра обов’язково – бронхіальна астма і ряд інших хронічних захворювань легень. Якщо Ви абсолютно здорові, і сумніваєтеся в необхідності покупки пульсоксиметра, то можете почекати до появи симптомів ГРЗ і грипу. Адже поки цей прилад не в дефіциті.

Сподіваємося ми допомогли розвіяти Ваші сумніви та розставили всі крапки. Бажаємо Вам міцного здоров’я, щоб пульсоксиметр завжди показував 99-100%!

(дивитися “Пульсоксиметри” у нашому магазині)