Ртутний термометр в квартирі — бомба уповільненої дії. Поки він лежить без діла, начебто не є небезпечним. Але варто взяти його до рук, запускається ймовірність те, що він розіб’ється. Таким чином крихкий і не дорогий градусник відразу створює низку проблем:

 • Позбутися від ртуті в будинку;
 • Попрощатися з одягом, килимом, меблями;
 • Продезінфікувати приміщення;
 • Передати ртуть на утилізацію.

Це особливо актуально для тих, хто все ще вимірює температуру дитині ртутним термометром. Найчастіше ртутнікі розбиваються в будинках, де є діти.

Як зібрати розлилася ртуть від розбитого градусника в домашніх умовах з килима і статі? На це питання відповідають експерти в області демеркуризації.

 


Чи небезпечний розбитий термометр?

Нагорний Сергій Олександрович, начальник лабораторії ртуті, поспілкувався з нами з приводу небезпеки градусників:

— Сергію Олександровичу, добрий день! Як часто до Вас звертаються за допомогою, коли розбивають градусник?

— За останній рік було близько 200 звернень. Це багато. Адже величезна частина випадків проходить через інші лабораторії, а більшість навіть не звертається за допомогою.


— Існує думка, що кількість ртуті від розбитого градусника не може принести шкоду. Чи так це?

— Це не правда. Ртуть — токсичний метал. Про його властивості знав Авіценна і алхіміки. У великих кількостях ртуть смертельно небезпечна. Невже ви думаєте, що в XXI столітті щось змінилося? Елементарні розрахунки показують, що пари ртуті при розбитому градуснику в кімнаті до 18 квадратів, досягають концентрації 7000 — 8000 нанограмм на кубометр. Нормою вважається 300 нанограмм! Якщо не вживати моментальних дій, можна отруїтися досить швидко.


— Чи достатньо буде зібрати ртуть пилососом?

— Це найпоширеніша помилка. Пилосос не допоможе. Ртуть — не те речовина, яке можна засмоктати в пилосос і забути про нього. Поки ви не бачите його, метал активізується. Проходячи через пилосос, ртуть потрапляє на його двигун. Він зроблений з інших металів. Ртуть осідає на них у вигляді плівки і починає випаровуватися. Був випадок: жінка розбила градусник і скористалася пилососом. Вона нікуди не зверталася, а через тиждень поїхала по швидкій з сильним отруєнням. Ось тоді ми і потрапили в її квартиру. Концентрація парів ртуті була 100 000 нанограмм! Пилосос і літня спека зробили свою роботу. Благо, діти в цей час були в селі у бабусі.


— Після таких важких ситуацій вдається позбутися від ртуті на всі 100%?

— Дуже складно! І дуже складно! Тут справа навіть не в ціні. У подібних приміщеннях стає небезпечно жити.


Як зібрати і прибрати кульки і краплі ртуті з градусника

Наш другий експерт, автор наукових статей, хімік за освітою, технічний директор служби демеркуризації Вернигора Ростислав Анатолійович.

— Вітаю! Ростислав Анатолійович, розуміючи небезпеку ртутних градусників, що Ви можете порадити? Що робити, коли розбився термометр?

— Насамперед — не панікувати. Існує ряд дій, які зведуть до мінімуму шкоду від ситуації. Звичайно, краще звернутися в спеціальну інстанцію. Поки ви їх чекаєте, можна зібрати видимі частки ртуті. Запам’ятайте! Своєчасний і правильний збір ртуті — 50% успіху в процесі демеркуризації.

— Для наших читачів ми підготували матеріал про с5 перших дій при розбитому градуснику (читати статтю). Розкажіть докладніше про те, як швидко зібрати ртуть з розбитого градусника з підлоги?

— Для збору металу вам знадобиться кілька речей:

 • Ємність з щільною кришкою;
 • марганцівка;
 • Два аркуша паперу;
 • Старий одяг;
 • Матеріали: маска, рукавички, бахіли;
 • Спринцовка, шприц, скотч.

Це ідеальний набір. Зрозуміло, що ситуації бувають різні, імпровізують. Якщо немає бахіл, надіньте целофанові пакети. Маску можна замінити будь-яким шматком тканини. Немає скотча — візьміть лейкопластир чи ізоляційну стрічку.

Підготуйте банку з розчином марганцівки — сюди ви будете збирати ртуть. Якщо немає марганцівки, можна розчинити фурацилін. В крайньому випадку зійде і вода. Ртуть нагадує маленькі кульки. Двома листами паперу підкотите їх один до одного, щоб зібрати разом. Закотити кулі на лист, не торкаючись їх, потім помістіть в ємність з розчином. Спринцівкою або шприцом зберіть кулі середнього розміру, зовсім дрібні залишки — скотчем. Скотч відправляється в банку разом з прилип металом.

— Що робити з одягом після того, як зібрали ртуть?

— Одяг пранні не підлягає. Всі речі, що були на вас, а також ті, які були в зоні, де розбився градусник, потрібно утилізувати. Для утилізації ємності, необхідно викликати спеціальну службу.


Як і чим можна зібрати ртуть з підлоги від градусника: з плитки і килима

На це питання відповідає Сергієнко Алла Віталіївна — лікар екстреної допомоги при хімічних отруєннях з 30-ти річним стажем.

— Добрий день, Алла Віталіївна! Ви працюєте давно. Чи часто до вас потрапляють пацієнти з отруєнням ртуттю?

— Частіше, ніж хотілося б. Коли розбивається градусник, не всі поспішають отримати допомогу. Але це велика лотерея. Ртуть має здатність накопичуватися в організмі. Чистий метал не так небезпечний, як його випаровування. Вони осідають в легенях, вражають дихальну, нервову, травну систему. За мою практику ось таких затяжних випадків було близько 80% з усіх. Причини банальні: збір ртуті пилососом, повторне використання одягу, на якій був розбитий градусник, невеликий непомітний кульку, закотився в щілину або в килимовий ворс.

— З гладким підлогою все більш-менш, зрозуміло. А як зібрати ртуть в важкодоступних місцях будинку (з килима і статі) якщо розбився градусник?

— Необхідно оглянути всі приміщення. Ртуть любить плінтуса. Прям так і норовить туди зайти. При збиранні градусника їх краще зірвати. Дрібні щілини, закутки — дивіться всюди, навіть якщо вам здається, що там її бути не може. З важких місць можна дістати ртуть металевої спицею або шприцом з товстою голкою. Для килима зазвичай використовують скотч, але мій особистий рада: відразу на смітник. Не ризикуйте, не сподівайтеся, що пронесе. Це здоров’я вас і ваших близьких!

— Як прибрати ртуть після розбитого градусника будинку з ламінату? Теж зривати підлогу?

— В ідеалі — так! Залежить також від якості ламінату та наявності щілин між дошками. Якщо ви впевнені у відсутності найменших зазорів, збирайте ртуть стандартними діями. Додатково огляньте кожен шов на наявність металевого блиску. В кінці прополощіть рот і викиньте одяг.


Підіб’ємо підсумок

Як правильно зібрати і прибрати всю дрібну ртуть, якщо розбився ртутний градусник в квартирі? Досить складно. Підсумуємо думку фахівців:

 1. Одягати старі речі і захисний одяг;
 2. Приготувати ємність з розчином марганцівки або фурациліну, можна з водою;
 3. Максимально скачати кулі ртуті в великий і листами помістити в банку;
 4. За допомогою шприца і скотча зібрати решту кульки;
 5. Оглянути приміщення — килими, плінтуса, ламінат, щілини;
 6. Якщо знайшли закотилися кульки, дістати їх металевою спицею;
 7. Банку щільно закрити і прибрати на балкон, звернутися в службу утилізації;
 8. Одяг, плінтуса і килим, де була ртуть, викинути;
 9. Після збору ртуті та проведення дезінфекції, вимитися повністю і прополоскати рот содовим розчином.

Розбитий градусник — явище часте і небезпечне. Безліч країн вже давно заборонили його використання буквою закону. Пострадянський простір хоч і не забороняє ртутні термометри, але крокує в ногу з прогресом. Все більше сучасних лікарів, батьків та медичних установ купують інноваційні прилади. Щоб зрозуміти, чим замінити небезпечний термометр, ознайомтеся з тим, які бувають градусники (читати статтю).